Smog w Polsce: Uchwały antysmogowe w śląskim i małopolskim nie są ostatnie?

1 września br. na terenie całego województwa śląskiego wchodzi uchwała antysmogowa. Od dziś nie można więc stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. - Stoimy u progu rewolucyjnej zmiany. Uchwała antysmogowa dla regionu wchodzi w życie 1 września i wierzę, że po Małopolsce i Śląskim tym tropem pójdą kolejne województwa. Zyskaliśmy aprobatę wielu środowisk, te przepisy są rozłożone w czasie i wierzę, że pozwolą nam skutecznie walczyć z tym zjawiskiem - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Przepisy uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego zaczynają obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa.

Od dziś nie można więc stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich, którzy po 1 września br. planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5.

Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.

Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja również obowiązuje od 1 września 2017 roku.

Jednym z najważniejszych pytań stawianych przy okazji wejścia w życie uchwały antysmogowej jest to, czy będzie ona skuteczna. To, że uchwała już obowiązuje nie oznacza wcale, że będą ją przestrzegać mieszkańcy województwa.

- Jesteśmy ciekawi, jak teraz wykażą się władze samorządowe, ponieważ muszą wysłać kontrole do indywidualnych użytkowników i sprawdzać to, co spalane jest w ich piecach. Zderzą się z rzeczywistością. Dochodzą do nas sygnały, że muły węglowe produkowane są np. w państwie obok i mogą być sprzedawane na rynku polskim. My wywiązaliśmy się z zadania, teraz wszystko jest po stronie marszałka i zobaczymy, jak dzielnie pan marszałek będzie kontrolować użytkowników - mówił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Samorząd województwa zapowiada, że dotrze z odpowiednią informacją antysmogową do każdego mieszkańca regionu. W materiałach informacyjnych smog i jego negatywne skutki ma być opisany prostym językiem. Akcje edukacyjne mają być prowadzone przez kilka najbliższych lat.

Samorządowcy wciąż podkreślają, że w zwiększeniu skuteczności uchwał antysmogowych bardzo pomogłyby decyzje rządowe.

Wciąż czekamy na ruch ze strony rządu i decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży paliw niskiej jakości i nieekologicznych kotłów - wyjaśnia Wojciech Saługa.
Uchwała antywęglowa?

Jeszcze, gdy uchwała antysmogowa była tylko projektem pojawiały się opinie, że jest to w praktyce uchwała antywęglowa. Jej zwolennicy odpierają ten zarzut.

- Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy nad nią pracę, aksjomatem było to, że nie chcemy z węgla rezygnować, w węglu jest przyszłość i na węglu możemy budować pomyślność regionu. Myślę, że sama uchwała antysmogowa jest szansą dla górnictwa na nowe, czyste technologie. Widzimy, że dochodzi do zbliżenia i współpracy pomiędzy sektorami nauki i przemysłu, i w tym upatrujemy przyszłości - odpowiada Wojciech Saługa.

Szansą na utrzymanie roli węgla jest rozwój ciepłownictwa, ponieważ większość ciepłowni i elektrociepłowni opalanych jest węglem kamiennym. Emisja szkodliwych substancji jest znacznie mniejsza niż z domowych pieców czy małych, lokalnych kotłowni.

Tą drogą zamierza podążać grupa Tauron, która rozpoczyna realizację Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). W ramach Programu do 2022 r. spółka Tauron Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją.

źródło: wnp.pl


 

Oferty

Elektrociepłownia Chorzów
Elektrownia Skawina

Partnerzy portalu

Ogrzewnictwo.pl
Elektrociepłownia Chorzów
Elektrownia Skawina
portal Elektrownia jądrowa
Kup ciepło do swojego domu
Kup ciepło do swojej firmy
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych. Copyright © 2010 by cieplo-sieciowe.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.